Superfood

Superfood

Superfood, česky také superpotraviny, jsou potraviny, většinou plodiny (ovoce, byliny, zelenina), nabité nadprůměrným množstvím živin, vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek.

 

Původně se nálepkou superfoods vyznačovaly zdroje látek důležitých pro náš organismus, které pocházely z jiných kultur a často tropických částí světa. Přisuzovaly se jim schopnosti související s regenerací buněk, zpomalováním stárnutí nebo podporou detoxikace organismu.

Postupem času ale pojmenování superfood tak trochu zlidověl a označují se tak obecně potraviny s velkým množstvím tělu prospěšných látek. Mezi superfood tak např. kromě tropické chlorelly, goji semínek nebo quinoy najdete i česnek, borůvky, kapustu, nebo dokonce i jablka – ze kterých koneckonců naše těla zvyklá na mírný podnebný pás dokážou využít mnohem víc látek než z tropických plodin.


Superpotraviny:

  • jsou bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty aj.

  • dále ale také např. sacharidy, bílkoviny, nebo omega 3 mastné kyseliny

  • najdete mezi nimi ovoce, zeleninu, ale i byliny, houby, řasy nebo různá semena

  • používali je už staré kultury po celé planetě – a právě proto jich je tolik a různé národy jim přisuzují různé vlastnosti


Díky jejich velkému rozšíření a používání by výčet jejich přínosů pro lidské tělo snad nikdy neskončil. Zaměřme se tedy především na… 


Superfood potraviny, které najdete v našich nápojích:

Matcha

Matcha je zelený čaj pocházející z Japonska. Při výrobě nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva a nejde o výluh z listů jako u běžných zelených čajů. Díky tomu je tento japonský čaj s tisíciletou tradicí mnohem silnější než jiné zelené čaje.

Matcha obsahuje velké množství antioxidantů, vitaminů A, E, C, je bohatá na železo, vápník, draslík a zinek. Obsahuje i kofein, ale narozdíl od kávy se kofein z matchy uvolňuje pomaleji a nepřichází po něm únava. Matcha pomáhá uklidnit mysl, zvyšuje soustředění (bez následného pocitu ospalosti) a zlepšuje paměť i náladu.


Kakao

Superpotravina, který z dětství známe snad všichni. A to jsme ani nevěděli, že konzumujeme superpotravinu… Dřív, než kakao poznala vaše babička, ho používaly staré národy už po 3 tisíce let. 

Touhle superpotravinou ideální na podzimní večery bychom se mohli – nebo pro její přínosy možná spíš měli – rozmazlovat každý den. Obsahuje spoustu minerálních látek jako magnesium, železo, měď, zinek, draslík a vápník. Zároveň v kakau najdete polyfenoly (přirozeně se vyskytující antioxidanty), které v těle napomáhají ke snížení zánětů, zlepšení průtoku krve, snížení krevního tlaku a zlepšení hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Dále mezi schopnosti kakaa patří snižování rizika infarktu a mrtvice, zlepšování funkce mozku,… a to nemluvíme o dobré náladě, kterou navozuje jak chutí, tak složením. Prostě superfood.


Lukuma

Lukumu znali už staří Inkové. Právě proto bylo tohle superovoce s konzistencí avokáda dříve známé jako „zlato Inků“.

Tahle stará peruánská legenda je bohatá na antioxidanty, které v našich tělech fungují protizánětlivě, podporují zdraví srdce a pomáhají proti cukrovce. Lukuma je také bohatá na vlákninu, díky čemu pomáhá s funkcí střev a regulací hladiny cukru v krvi, obsahuje železo, které pomáhá zmírňovat příznaky únavy, betakaroten, který posiluje imunitu, dále podporuje hojení ran a zmírňuje stárnutí kůže. Není tedy divu, že se díky svému mimořádnému složení, které jsme tady ani zdaleka nepokryli celé, řadí mezi nejžádanější superpotraviny dneška.


Baobab

Baobab a jeho pozitivní přínosy pro tělo znali už naši předkové před tisíci lety. Jeho ovoce je bohaté na vitamín C (až 6x víc než pomeranče), vitamín B6, niacin, železo, draslík, hořčík, vápník (údajně více vápníku než mléko) i antioxidanty. Právem je baobab označovaný za superfood.

Nicméně plod baobabu je bohatý i na vlákninu (až 45 % dužiny), díky čemu ve střevech funguje jako přírodní prebiotikum. Vláknina v něm chrání před zácpou, žaludečními vředy, záněty střev a zpomaluje vstřebávání cukru do krve, čím stabilizuje jeho hladinu.

 

 

Zpět