Matcha

Matcha

Zelený japonský čaj s tisíciletou tradicí, který se právoplatně řadí mezi superfood. Díky odlišné přípravě obsahuje proti jiným zeleným čajům o mnoho víc živin, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Zároveň se jedná o nejsilnější zelený čaj.


Při výrobě matcha te prášku (narozdíl od jiných zelených čajů) nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva a listy se nelouhují. To dělá matcha čaj mnohem silnějším než běžné zelené čaje. 

Díky téhle speciální přípravě, při které nemizí přirozeně obsažené látky, obsahuje matcha prášek velké množství antioxidantů, vitaminů A, E, C, je bohatý na železo, vápník, draslík a zinek. Matcha uklidňuje mysl, zvyšuje soustředění (bez následného pocitu ospalosti) a zlepšuje paměť i náladu.


Matcha:

  • zklidňuje mysl

  • zvyšuje soustředění (bez následného pocitu ospalosti)

  • zlepšuje paměť i náladu

  • obsahuje velké množství minerálů, vitamínů a antioxidantů


Stejně jako káva obsahuje i matcha kofein. Jedna polovina čajové lžičky obsahuje až 35 mg. Narozdíl od kávy se ale tento kofein uvolňuje pomaleji, povzbuzení přichází postupně, rovnoměrně, trvá delší dobu a nepřichází po něm únava, ospalost ani nervozita.


Studie, které zkoumaly přínosy matcha tea:

  • Studie zaměřená na benefity prospěšných látek s antioxidačními, protizánětlivými a dalšími potenciálními zdravotními účinky, především díky vysoké koncentraci katechinů. Při pravidelné konzumaci může podpořit snahu organismu o udržení zdraví a prevenci nemocí. (zdroj)
  • Při srovnání mg katechinu/g suchého listu byla v čaji matcha zjištěna 137x vyšší koncentrace epigalokatechin galátu (EGCG) než množství EGCG dostupné ze zeleného čaje China Green Tips. (zdroj)
  • 12 testovaných konzumentů dostávalo postupně 75 mg kofeinu, 50 mg L-theaninu, 75 mg kofeinu dohromady s 50 mg L-theaninu a placebo. U kombinace látek byl zaznamenán lepší výkon v úlohách zaměřených na pozornost a celkové zlepšení nálady, což dokazuje lepší výsledky kofeinu ve spojení s L-theaninem. (zdroj)
  • 23 spotřebitelů se zúčastnilo čtyř testovacích sezení, ve kterých konzumovali jeden ze čtyř testovaných výrobků: čaj matcha, tyčinku s čajem matcha (každá obsahovala 4 g práškového čaje matcha), placebo čaj nebo placebo tyčinku. Účastníci provedli sadu kognitivních testů hodnotících pozornost, zpracování informací, pracovní paměť a epizodickou paměť. Po konzumaci produktů matcha došlo ve srovnání s placebovou verzí především k významnému zlepšení v úlohách měřících základní schopnosti pozornosti a psychomotorickou rychlost reakce. (zdroj)

 

 

Kdo by matcha latte neměl užívat?

Kvůli vysokému obsahu kofeinu by cokoliv s obsahem matchy neměly konzumovat těhotné a kojící ženy a samozřejmě děti.


Doporučená denní dávka

Nadměrná konzumace čaje matcha může způsobit průjem, protože brání přirozenému biomu střev a činí je citlivé vůči jiným patogenům. Velké dávky mohou z důvodu nadměrné dávky polyfenolů vést i ke zvracení. A stejně jako při vyšší konzumaci kávy hrozí při více než dvou šálcích matchy denně změny srdečního rytmu. Obecně platí, že dva šálky denně platí za bezpečnou denní dávku.


OH MY WOW nápoje, ve kterých najdete zelený čaj matcha:

 

Zpět