Káva

Káva

Jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě, jehož původ se datuje 1000 let zpátky. A právě každodenní rituál, kterému tak pevně káva už stovky let kraluje, stál na začátku OH MY WOW. 

 

Jak jste se možná už dočetli v našem příběhu, my kávu milujeme. Ten každodenní rituál, kdy si alespoň na chvilku sednete se svým oblíbeným nápojem… Jenže u kávy nám začalo vadit, že ve větším množství začne fungovat jako stresor a víc bere, než dává. Může za to samozřejmě kofein, ke kterému se dostaneme ještě o pár řádků dál. Nejprve se ale zaměřme na to, co nám káva přináší.


Káva:

 • má pozitivní vliv na funkci mozku

 • dlouhodobě zlepšuje paměť

 • zlepšuje náladu

 • snižuje výskyt deprese

 • předchází Parkinsonově a Alzheimerově chorobě


Jestli jsme u kakaa mluvili o mnoha důležitých antioxidantech, tak káva jich má ještě víc. Dokonce v nich trumfne i zelený čaj. Údajně se v nezpracovaných kávových bobech vyskytuje kolem tisíce antioxidantů a další vzniknou během další přípravy a pražení. A co že mají tyhle antioxidanty na starost? Pomáhají chránit buňky před tzv. oxidací (poškozením volnými radikály), což snižuje riziko např. rakoviny, mozkové mrtvice, stárnutí organizmu nebo Parkinsona a Alzheimera

 


Studie, které zkoumaly přínosy kávy:

 • Obsáhlá studie, která mimo jiné zmiňuje, že:
  • Antioxidační kapacita kávy souvisí s přítomností jak přírodních látek, tak látek vzniklých při pražení.
  • Konzumace kávy má stimulační účinky na gastrointestinální trakt a játra, snižuje pravděpodobnost výskytu příznaků astmatu, snižuje hladinu glukózy v plazmě a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. 
  • Existují důkazy, že kávový nálev obsahuje vyšší množství rozpustné vlákniny a s ní spojené antioxidační fenolické látky než jiné nápoje. 
  • Konzumace kávy zvyšuje metabolickou aktivitu, což naznačuje prebiotické účinky.

Kdo by kávu neměl užívat?

A jsme u toho tolikrát opěvovaného a zároveň proklínaného kofeinu. Kromě spousty přínosů může jeho dlouhodobý vysoký příjem způsobovat neklid, třes, bušení srdce, vysoký tlak nebo snížení kvality spánku. Takové stavy se mohou výjimečně objevit i při nižším příjmu hlavně u citlivějších jedinců. U těhotných žen může zvyšovat riziko potratu a snížení porodní hmotnosti, nicméně je to vysoce individuální a maximální bezpečná denní dávka pro těhotné ženy je stanovena na 200 mg kofeinu. Podobně je to u kojících. Děti do 12 let by kofein neměly vůbec.


Doporučená denní dávka

Maximální doporučená denní dávka kofeinu je 400 mg, což odpovídá zhruba 3–4 šálkům kávy.


Nápoje, ve kterých najdete kávu:

Zpět