Kakao

Kakao

O přínosech kakaa měli staré národy jasno o 3 tisíce let dřív než vaše babička. Proč bychom se po jejich vzoru měli teplým kakaem rozmazlovat klidně každý den?

 

Odkud pochází kakao

Pravé kakao pochází z Jižní Ameriky a prvním národem, který ho začal konzumovat, byli Olmékové. Před 3 tisíci lety. Takže každá babička, která teplé kakao nabízí svým vnoučatům, vlastně navazuje na staré indiánské tradice. Po pádu mayské civilizace přišli Toltékové, kterým měl údajně kakao z ráje přinést král Quetzalcoatl. A dotáhli to tak daleko, že kakaovými boby dokonce platili. Nejen při obchodování, ale třeba i při odvádění daní. 

To jen tak naokraj. Je jasné, že kakao má bohatou historii. My tu jsme ale kvůli jeho bohatému složení. Díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek snad nikoho nepřekvapí, že jde o neuvěřitelně nabitý superfood (superpotravina).


Kakao:

  • snižuje krevní tlak

  • snižuje riziko infarktu a mrtvice

  • snižuje únavu

  • stimuluje trávení a podporuje zdraví střev

  • pomáhá podporovat funkci a růst svalů

  • snižuje stres a pomáhá navozovat pocity štěstí

  • má pozitivní vliv na funkci mozku 


Kakao je bohaté na přirozeně se vyskytující antioxidanty. 

Prvními, které zmíníme, jsou polyfenoly. Ty lidskému tělu pomáhají se snižováním zánětů, snižováním tlaku, zlepšováním průtoku krve, snižováním krevního tlaku a zlepšování hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

Další antioxidanty v kakau jsou flavonoidy. Ty pomáhají lidskému tělu se snižováním rizika srdečních chorob a některých druhů rakoviny. Mají také pozitivní vliv na funkci mozku.

No a posledními antioxidanty, které stojí za zmínku, jsou flavonoly. Ty zlepšují zdraví cév a zpomalují proces stárnutí kůže.

Kakao také obsahuje spoustu minerálních látek jako magnesium, železo, měď, zinek, draslík a vápník


Studie, které zkoumaly přínosy kakaa:

  • Studie zaměřená na spojitost polyfenolů a snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, včetně ischemické choroby srdeční a mozkové mrtvice. Intervenční studie jednoznačně naznačují, že kakao má příznivý vliv na kardiovaskulární zdraví, a to prostřednictvím snížení krevního tlaku, zlepšení funkce cév, modulace metabolismu lipidů a glukózy a snížení agregace krevních destiček. (zdroj)
  • Studie zaměřená na spojitost konzumace hořké čokolády s pozitivní změnou nálady a zmírnění stavů deprese testovala 13 626 dospělých osob. U těch, kteří během dvou 24hodinových období snědli jakoukoli hořkou čokoládu, byla pravděpodobnost výskytu klinicky relevantních depresivních příznaků o 70 % nižší než u těch, kteří čokoládu nejedli vůbec. (zdroj)
  • Studie zaměřená na spojitost pravidelné konzumace kakaových flavanolů se zlepšováním kognitivních funkcí u starších osob s mírnou kognitivní poruchou (stádium mezi očekávaným zhoršením paměti a myšlení). Tento účinek je zřejmě částečně zprostředkován zlepšením citlivosti na inzulín. (zdroj)

 


Kdo by kakao latte neměl užívat?

Kvůli stimulantům kofeinu a teobrominu by těhotné a kojící ženy kvalitní kakao měly konzumovat v omezeném množství. Záleží na individuální citlivosti na kofein. Dětem se nedoporučuje vůbec. 


Doporučená denní dávka

Podobně jako v předchozím odstavci. Kakaové boby obsahují stimulanty kofein a teobromin, které mají pro zdravého dospělého člověka na jednu stranu pozitivní přínosy, nicméně při nadměrné konzumaci mohou způsobit úzkosti, nervozitu, nebo potíže se spánkem. Vše se odvíjí od individuální citlivosti na kofein. V normálním množství by se tyto nepříznivé účinky neměly vyskytovat.


Nápoje, ve kterých najdete kakao:

Zpět