Baobab

Baobab

Jedinečný přírodní „multivitamín“, který byl mezi africkými domorodci právem považován za symbol života už před tisíci lety.

Baobab byl a je pro africké a australské domorodce jako lékárna, kam si mohou chodit pro spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů.  Jeho ovoce má až 6x víc vitamínu C než pomeranče. Dále obsahuje vitamíny B6 a B3, četné antioxidanty, železo, draslík a hořčík. Je v něm víc vápníku než v mléce, ale zároveň neobsahuje žádnou laktózu, takže je vhodný i pro alergiky. Nikoho tak nemůže překvapit, že se baobab řadí mezi superfood.


Baobab prášek účinky:

  • bohatý na vitamíny (C, B6, B3), minerály (železo, draslík, hořčík, vápník) i antioxidanty

  • velké množství vlákniny – díky tomu podporuje trávení a podporuje hubnutí

  • stabilizuje hladinu cukru v krvi

  • posiluje imunitu

  • podporuje tvorbu kolagenu pro normální funkci kostí, zubů, dásní či kůže


Plody baobabu se jí buď samotné, mačká se z nich šťáva nebo se suší na prášek. Ze semen se dělá ceněný baobabový olej. Baobab plod je bohatý i na vlákninu (až 45 % dužiny), díky čemu ve střevech funguje jako přírodní prebiotikum. Vláknina v něm chrání před zácpou, žaludečními vředy, záněty střev a zpomaluje vstřebávání cukru do krve, čímž stabilizuje jeho hladinu.

 

 

Studie, které zkoumaly přínosy baobabu:

  • 20 lidí, kteří pili smoothie s práškem z baobabu, měli menší hlad a chuť jíst, než stejná skupina lidí, kteří pili placebo (zdroj)
  • Studie popisující látky obsažené v baobabu, např. že konzumace 40 g dužiny z baobabu pokrývá 84 až více než 100 % doporučeného denního příjmu vitamínu C u těhotných žen (19–30 let). (zdroj)
  • Výzkum popisující přínosy vlákniny a jak její pravidelný a dostatečný příjem chrání před zácpou, žaludečními vředy, záněty střev a hemoroidy. (zdroj)
  • Dužina plodů baobabu měla prokazatelný kardioochranný účinek proti oxidačnímu stresu u potkanů. (zdroj)

Kdo by baobab prášek neměl užívat?

Jelikož je prášek z baobabu zařazený mezi doplňky stravy, musí se, jako už tradičně u většiny složení našich nápojů, uvádět, že není vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti do 3 let. Velmi výjimečně se může objevit alergická reakce.


Doporučená denní dávka

Není stanovena, nicméně na myších bylo bez problému testováno 5g/kg (zdroj). V roce 2009 Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) označil baobab oficiálně jako bezpečnou látku (zdroj).


Nápoje, ve kterých najdete baobab:

 

Zpět