Ashwagandha

Ashwagandha

Ajurvédská bylina používaná ve východní medicíně už tisíce let. Ale také adaptogen, který lidské tělo pomáhá adaptovat na stres.

 

Ashwagandha (ašvaganda), česky také Vitánie snodárárná, je právem označovaná za královnu adaptogenů. Jde o dřevnatou bylinu, ze které se nejvíce využívá její kořen – a právě proto je v ajurvédské medicíně popisovaná také jako indický ženšen. 

Už před tisíci lety ašvagandu ajurvédská medicína používala k navození pocitu elánu nebo pohody, pro povzbuzení sexuální touhy, k tlumení bolesti, pro zklidnění a urychlení hojení kůže a sliznic i k dočasnému zlepšení duševních a fyzických funkcí.


Ashwagandha účinky:

  • uklidňuje mozkovou činnost

  • stimuluje imunitní systém

  • snižuje otoky, záněty i krevní tlak

  • tlumí nejeden nežádoucí stresový hormon


Pro naše nápoje je ale ashwagandha důležitá svou schopností pomáhat lidskému tělu v adaptaci na stresové situace. (Zajímá vás víc o adaptogenech?) Ashwagandha adaptaci těla zařizuje působením na hypotalamus, hypofýzu a nadledviny, které díky tomu nevyplavují tolik hormonů reagujících na stresové faktory. Dá se tedy zjednodušeně říci, že tlumí produkci nežádoucích stresových hormonů.

Dále má vitánie pozitivní vliv na reprodukční, kardiovaskulární i dýchací systém. Pomáhá optimalizovat hormonální systém. Pomáhá proti úzkostem a přispívá i ke kvalitnějšímu spánku. Prostě královna na svém místě.

Účinky se běžně projevují až po několika týdnech až měsících užívání, proto je důležitá pravidelnost užívání.


Studie, které potvrdily účinky ashwagandhy:

  • 58 lidem, kteří po dobu 8 týdnů užívali 250 až 600 mg ashwagandhy, se povedlo významně snížit hladinu stresu a hormonu kortizolu oproti lidem, kteří užívali neúčinné placebo. (zdroj)
  • 60 lidem, kteří po dobu 60 dnů užívali 240 mg ashwagandhy, se povedlo významně snížit úzkosti oproti lidem, kteří užívali neúčinné placebo. (zdroj)
  • 13 studií prokazujících pozitivní dopady ashwagandhy při fyzické zátěži. Ve 12 z nich testovali ashwagandhu proti neúčinnému placebu. Výsledek? Ženám a mužům pomohlo dávkování 120 až 1250 mg denně zvýšit celkový výkon, sílu a maximalizovat využívání kyslíku během fyzické zátěže. Mužům se povedlo výrazně zvětšit objem a sílu svalů. (zdroj)

Kdo by ashwagandhu neměl užívat?

Těhotné a kojící ženy, diabetici, lidé s nízkým krevním tlakem a žaludečními vředy, poruchou imunity nebo štítné žlázy.

U některých lidí může vyvolat mírnou ospalost a sedaci. Velké dávky ashwagandhy mohou způsobit podráždění žaludku, průjem a zvracení.


Doporučená denní dávka

Zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů pro stanovení optimální doporučené denní dávky ashwagandhy. Prospěšné účinky se u většiny sledovaných lidí projevily po 250–500 mg za den po dobu několika týdnů až měsíců. Za bezpečnou denní dávku tak lze považovat 500 mg, nicméně dle této studie je bezpečné i 1250 mg denně.

 

Nápoje, ve kterých najdete ashwagandhu:

  

Zpět