Ajurvédské byliny

Ajurvédské byliny

Ajurvéda je celostní systém péče o zdraví starý více než 6000 let. Pochází z Indie a považuje tělo, mysl a duši za neoddělitelné a vzájemně propojené. Spíš než na projevy nemocí se zaměřuje na jejich příčiny. K tomu ajurveda mimo jiné využívá jógu, meditace, masáže a samozřejmě bylinkářství.


Zaměřme se na byliny, které jsou pro nás a naše nápoje – ač máme i k dalším sférám ajurvédy blízko – nejdůležitější. 


Ajurvédské byliny:

  • zklidňují napětí v těle

  • redukují stres

  • zlepšují trávení

  • snižují záněty

  • zlepšují krevní oběh

  • dlouhodobě pozitivně ovlivňují zdraví člověka


Zabíhat do detailů ajurvédy a jejího užívání bylin by bylo na spoustu stránek, proto zůstaňme v obecné rovině. Spokojme se s tím, že dle ajurvédy lze pomocí bylin dlouhodobě ovlivnit psychické i fyzické zdraví člověka.


Ajurvédské bylinky, které najdete v našich nápojích:

Gotu kola (Pupečník asijský)

Gotu kola byla používána po staletí k léčbě různých zdravotních stavů, v Asii se dokonce považuje za elixír mládí.

Nedávný výzkum zdůraznil a potvrdil několik zdravotních přínosů, mezi které patří zlepšení paměti a koncentrace jak u zdravých lidí, tak i u lidí s kognitivní poruchou, snížení úzkosti a stresu i u lidí s úzkostnými poruchami, hojení ran, zlepšení krevního oběhu, snížení zánětu a podporu syntézy kolagenu, čímž zlepšuje zdraví kůže.


Tulsi (Bazalka indická)

V sanskrtu tulsi znamená „jedinečný“. A to bylinu Tulsi perfektně vystihuje. 

Mezi přínosy jedné z nejposvátnějších bylin světa, kterou v Indii považují za inkarnaci bohyně štěstí, krásy a hojnosti, a kterou prokazatelně používali i ve starověkém Řecku a Římě, patří protizánětlivé účinky, ochrana před oxidačním stresem (je velmi bohatá na antioxidanty), adaptogenní vlastnosti, které pomáhají s redukcí stresu a snižováním úzkostí, podpora imunitního systému, léčení respiračních problémů a astma, podpora zdravého zažívání a snižování krevního tlaku a cholesterolu


Ashwagandha (Vitánie snodárná)

Patří mezi ajurvédské byliny používané ve východní medicíně už tisíce let. Tato dřevnatá bylina, z níž se nejvíce využívá kořen, a proto ji v ajurvédské medicíně popisují jako indický ženšen, dokáže uklidňovat mozkovou činnost, stimulovat imunitní systém a snižovat otoky, záněty i krevní tlak.

Čím přesně pomáhá ashwagandha v adaptaci na stres? Pomáhá udržovat hormonální rovnováhu. Jinými slovy působí na hypotalamus, hypofýzu a nadledviny, aby nevyplavovaly tolik hormonů reagujících na stresové faktory, tedy tlumí produkci nežádoucích stresových hormonů.


Kurkuma

I kuruma, známá též jako indický šafrán, patří mezi ajurvédské byliny. Ačkoli poměrně zdomácněla jako koření zejména v indické kuchyni, byly u ní prokázány protizánětlivé a antibiotické účinky, snižování rizika srdečních chorob, zlepšování funkce mozku a pomoc v léčbě zažívacích problémů.

 

Zpět