Adaptogeny

Adaptogeny

Adaptogeny jsou látky, které organismům pomáhají zvládat nestandardní a stresové stavy. Jinými slovy adaptogeny zlepšují schopnost přizpůsobení se stresujícím podmínkám.

 

Ačkoliv zní název adaptogeny jako něco cizojazyčného a vědeckého, opak je pravdou. Tyto látky v sobě v přírodě obsahují především adaptogenní byliny a houby. Jde o běžně dostupné potraviny, které posilují organismus vůči negativním látkám. 


Adaptogeny:

  • pomáhají lépe zvládat stresové podmínky

  • upevňují zdraví

  • posilují imunitu

  • ulevují od únavy

  • rozpouští úzkost či deprese

  • snižují cholesterol

  • urychlují regeneraci mozkových buněk

  • podporují dlouhověkost


Proces „adaptace“ (odtud adaptogen) organismu na stresové podmínky usnadňují tím, že zvyšují schopnost organismu čelit stresu. Jak, ptáte se? Odborněji řečeno, adaptogeny působí na tkáň nadledvinek, která ve stresu uvolňuje důležité „stresové“ hormony adrenalin a kortizol, mezi jejichž hlavní účinky patří ochrana organismu před vyčerpáním a snížení hladiny glukózy a krevního tlaku, čímž chrání nadměrně zatížený imunitní systém.

A která z bylin a hub platí za nejsilnější adaptogen? Jeden se určuje těžko, ale mezi těmi nejsilnějšími rozhodně najdete všechy, které v našich nápojích používáme.


Adaptogeny, které najdete v našich nápojích:

Ashwagandha (Vitánie snodárná)

Patří mezi ajurvédské byliny používané ve východní medicíně už tisíce let. Tato dřevnatá bylina, z níž se nejvíce využívá kořen, a proto ji v ajurvédské medicíně popisují jako indický ženšen, dokáže uklidňovat mozkovou činnost, stimulovat imunitní systém a snižovat otoky, záněty i krevní tlak.

Čím přesně pomáhá ashwagandha v adaptaci na stres? Pomáhá udržovat hormonální rovnováhu. Jinými slovy působí na hypotalamus, hypofýzu a nadledviny, aby nevyplavovaly tolik hormonů reagujících na stresové faktory, tedy tlumí produkci nežádoucích stresových hormonů.


Cordyceps (Housenice čínská)

Již po staletí patří mezi vynikající prostředky tradiční čínské medicíny. Tuto zajímavou houbu, která parazituje na drobném hmyzu, jako jsou mravenci nebo housenky, už staří Číňané vnímali jako nejsilnější dobíječ energie.

Čím dalším nám může Cordyceps pomoci dnes? Funguje jako podpora imunitního systému, má protizánětlivé účinky, snižuje cholesterol, ale především zlepšuji celkové zdraví, působí proti stárnutí a zlepšuje kvalitu spánku.


Chaga (Rezavec šikmý)

Dřevokazná houba dlouhá léta využívaná především v ruském, ale také finském, polském a samozřejmě i čínském léčitelství. Chaga parazituje na kůře listnatých stromů (nejsilnější léčivé účinky má chaga z bříz), ze kterých doslova vysává život, díky čemuž je ale sama plná energie a důležitých živin.

Na lidský organismus má široké pozitivní účinky od léčby trávicích potíží přes pomoc v léčbě rakoviny po snižování stresu a stimulaci imunitního systému.

 

chaga

 

Gotu kola (Pupečník asijský)

Nenápadná adaptogenní bylina s náramnými účinky, po staletí v Asii považovaná za elixír mládí. Proč? Možná proto, že kromě zdravotních přínosů podporuje syntézu kolagenu, díky kterému se rychleji hojí rány a zlepšuje celkové zdraví kůže.

To samozřejmě ale není vše. Gotu kola jako správný adaptogen snižuje úzkosti a stres. Dále působí protizánětlivě, zlepšuje krevní oběh a především má pozitivní vliv na funkci mozku – konkrétně snižuje produkci volných kyslíkových radikálů a významně zpomaluje proces poškození neuronů. Co to znamená konkrétně? Zlepšuje kognitivní funkce, paměť a koncentraci.

Zpět